Sistem

Lazerli Kaynak izi Takip Sistemi

Kaynak uygulamalarında, kaynağın düzgün yapılabilmesi için kaynak torchu ile kaynak ağzının belirlenen pozisyonda ilerlemesi gerekmektedir. Operatörden kaynaklanan, kaynak yapılacak malzemenin kayması veya profilin eğimli olması vs. nedenlerle kaynak ağzı ve kaynak torchunun uyumu bozulabilir. Bu bozulma malzemenin fireye dönüşmesine, istenmeyen tamiratlara, kalitenin düşmesine ve zaman kaybına neden olmaktadır.

Kaynak torchunun önüne eklenecek lazer sensör vasıtasıyla taranan profilden alınan verilerin bilgisayar ortamında işlenmesiyle, kaynağın otomatik olarak takibinin yapılması sağlanır. Temassız iz takip sistemi kaynak yolunda oluşan farklılıkları çok yüksek hassasiyetlerle hissederek, kaynak torchunun pozisyonunu otomatik olarak ayarlar.

Sistem Özellikleri

Yüksek Hassasiyet

Lazerli kaynak izi takibinin en büyük avantajı, yüksek hassasiyette otomatik takip yaparak, yapılan kaynağın kalitesinin artırılmasıdır. Lazer sensör kaynak yapım aşamasında devamlı olarak tarama yaparak, kaynak elektrotlarının profil üzerinde daima istenilen noktaya hizalanmasını sağlar. Sonuç olarak kaynak diğer metotlara kıyasla çok daha olumlu sonuçlarla hedeflenen noktalara yapılmış olur. Bu sayede kaynak yapılan malzemede hatalar azaltılabilir ve birleşim noktasında kaynak penetrasyonunun beklenen standartlarda oluşmasına yardımcı olur.

Estetik Görünüm

Sistemin bir diğer avantajı ise; kaynağın estetik görünümüne olan katkısıdır. Manuel kontrol ile yapılan uygulamalarda, kaynak pozisyonunda düzeltme yapabilmek için değişimin insan gözü ile görülebilecek bir boyutta olması gerekir. Lazer sensör yüksek teknoloji kullanarak çok daha yüksek hassasiyete sahiptir. İnsan gözü ile zor fark edilen oynamalarda, lazer sensör kaynak profilini yüksek çözünürlük de görerek, takibi yapılan noktanın konumunun daha hassas takibini yapar.

Kolay Adaptasyon

En yeni teknolojileri uygulayarak geliştirmiş olduğumuz lazerli kaynak izi takip sisteminde kullandığımız ve STC mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan SeamTraC yazılımı; farklı kaynak proseslerine ve diğer takip uygulamalarına kolayca adapte olabilen esnek yapısıyla, başarılı sonuçlara imza atmıştır.

Ergonomik Tasarım

SeamTraC yazılımı tasarlanırken kolay kullanım ve yüksek performans ölçütleri temel alınarak tasarlanmıştır. Bu sayede operatörler-yazılım ilişkisi en basit seviyeye indirgenip, kullanım hatalarının önüne geçilmiştir.

Kullanım Şartları ve Gizlilik

© Copyright 2012 - STC