YÜZEY KALİTE KONTROL

SeamTraC yüzey kalite kontrol ve hata tespit sistemi yüzeydeki hata ve bozuklukları otomatik olarak tesbit eder. Yazılım içerisinde tanımlanan parametreler sayesinde yüzey üzerinde istenen hatalar yakalanır.

SeamTraC, yüzey üzerinde ölçülmek istenen çap, yükseklik ve kaçıklık gibi parametreleri de otomatik olarak ölçüler

Sadece uzunluk , genişlik ve derinlik gibi hata boyutlarını vermez hatanın parça üzerindeki pozisyonunu da belirler. Böylelikle hangi aşamada ya da üretim elamanında hatanın oluştuğu konusunda önemli bilgi verir (hatanın yeri ve şekli hakkında bilgi vererek, kök-neden analizine yardımcı olur).

Yüzey taraması sonrasında elde edilen ölçüm verileri üzerinde eşik değerleri tanımlanarak yüzey kalite kontrolü ve hata tespiti gerçekleştirilebilir.
Örneğin; Delik, çukur veya tümsek tespiti için uzunluk, genişlik ve derinlik/yükseklik parametreleri tanımlanarak eşik değerlerini geçen çukur ya da tümsek yapıları otomatik olarak tespit edilebilir.

KABİLİYETLERİMİZ
Image

Yukarıdaki örnekte z ekseninde (yükseklik) seçilmiş eşik değerlerine göre ölçüm sonuçları üzerinde renklendirme yapılmıştır. Kırmızı noktalar 100µm'den daha derin sonuçları göstermektedir.

Image

Yukarıdaki örnekte seçilen iki nokta arasındaki mesafe, x eksenindeki uzaklık ve z eksenindeki yükseklik için ölçüm sonuçları µm cinsinden verilmektedir.

Image

Yukarıdaki örnekte kaynak ağzı açısı ölçülmüştür.

UYGULAMALAR
Image

OTOMOTİV


Ölçüm sistemimiz Cg,Cgk ve Grr testlerini başarıyla geçmiştir. Potansiyel uygulama alanlarından biriside göz ile yapılan kalite kontrolü yada hata tespiti uygulamalarıdır. Göz ile yapılan kontrolün, kontrol açısından standardı yoktur ve % 80 verimli olarak kabul edilir. Operatörün verdiği kararların doğruluğu yorgunluk, dalgınlık ve benzeri sebeplerden ötürü değişim gösterir. Ayrıca farklı operatör aynı inceleme için farklı değerlendirme yapabilir. Lazerli yüzey kalite kontrolü ve hata tespit sistemi ise %100 parca kontrolü ve %100 doğruluk hedeflenerek kurulur.

Image

SAVUNMA SANAYİ


Yüksek kalitenin vazgeçilmez olduğu ve hatanın kabul edilmediği savunma sektöründe lazerli sistemlerimiz ile kritik yüzeylerde %100 kalite kontrolü ve hata tespiti sağlamak amacıyla hizmetinizdeyiz.

Image

DİĞER


Gıda sektörü , hassas parça üretimi, elektronik kart üretimi, ahşap işleme, seri üretim hatları gibi farklı alanlarda da hedeflenen yüksek kaliteyi yakalayabilmeniz için lazerli yüzey kalite kontrol ve hata tespit sistemimiz ile hizmetinizdeyiz.

SeamTraC bir STC Çözümüdür